These delivery services for meals are perfect for professionals and parents with a busy schedule who don’t have time to visit the grocery shop. Meal kit delivery services provide you with weekly meals, along with recipes and ideas.

A variety of meal delivery companies provide meals. Each sarma recept kulinarika business offers its own take on the idea. There are a variety of options that include vegetarian, Mediterranean, and family-friendly choices. It isn’t easy to pick the best one for you.

To help you to choose the best option, we’ve compiled a list of the top 8 meals delivery services. Get your chef’s hat on and get ready to have dinner.

Purple Carrot

Purple Carrot is a subscription-based meal delivery service that is made up of 100% plants. It is easy to cook vegan meals at home using Purple Carrot. Each box offers you the opportunity to experiment with new recipes. Each box includes easy-to-follow directions, fresh, top-quality ingredients, and precisely balanced recipes. The weekly menu of Purple Carrot offers various delicious meals made from plants, including breakfast, dinner and lunch. These meals are more complicated and can take approximately 45 minutes.

Prices can vary based on the frequency you consume them and how often times you eat them per week. Prices begin at:

For two people three meals per day for $11.99 per person ($71.94 for the entire week).

4 person plan: $9.99 per portion (119.88 per semaine)

Sun Basket

Sun Basket delivers fresh, USDA Certified Organic and sustainable ingredients right to your doorstep. Sun Basket can help those who have special dietary needs like gluten-free, diabetic-friendly, low-carb, vegan, vegetarian, and paleo. Sun Basket provides a range of meals , as well as breakfast lunch, snacks, and dinner to make sure you are able to complete your work day (for an additional cost).

They are also able to donate money to Feeding America and local food banks.

Prices can vary based the quantity of meals you purchase. Prices vary from:

For two people, budget to spend $12.99 per person, and 2 meals ($51.96 per week total).

4 person plan, 4 recipes per week: $10.99

Blue Apron

Blue Apron’s chef-designed recipes include Mediterranean-inspired meals, one-pan meals, and classic dishes. Blue Apron only uses responsibly-sourced top-quality ingredients, such as fresh products, sustainable seafood, and distinctive spice combinations. If you are a fan of this style and want to be a part of it, you’ll be happy to learn that a lot of their recipes contain Beyond Meat protein. Every week, the meals can be cooked, prepared and then changed between 25 and 45 minutes. They also have 500-800 calories.

Alert! Alert! You are now able to place an order for wine bottles along with your purchase. Cheers!

Prices can vary based the quantity of items you purchase. Prices begin at:

2 person plan 2 person plan, 2 meals per week, $9.99/meal (47.95 total weekly).

Plan for 4 people 4 person plan, 4 meals per week, $7.49 each ($119.84 in total).

Hello Fresh

Hello Fresh is America’s largest provider of meal kits. The kits are easy to follow and include precise nutritional information as well as high-quality ingredients that are sourced from farms. They also offer handy meals that can be kept in your refrigerator. This is a great benefit for those who have small appliances. Hello Fresh is different in that they have a registered dietitian on staff who assists them in the creation of all their food items. There are also detailed nutrition information on their website as well as recipe cards.

Prices can vary based the quantity of items you purchase. Prices begin at:

For two people, budget for three meals per week for $8.99 (53.94 per week total).

For four people, you can plan for three meals per week for $7.49 per person (89.88 per week total).

Home Chef

The Home Chef’s fresh and easy meal plan allows home cooking to be simple. The meals are prepared in advance and ready to cook. I’ve joined! Fast meals can be prepared by preparing ready-to-eat meals. There is also details on beer and wine pairings and calories and fats.

Prices can vary based the quantity of items you purchase. Prices begin at:

For two people, budget to spend $9.98/meal (39.89 for the week in total).

6 person plan: $9.95 per week, 6 recipes (total $358.20/week)